Gündem

Van’da 26 Kişi Çığ Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Van Bahçesaray’da yaşanan çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. İşte yaşanan acı olaydan detaylar…

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Bahçesaray’da yaşanan çığda, 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye eri ile 9 sivil vatandaşın hayatlarını kaybettiklerini duyurdu. AFAD, yaşanan bu gelişmenin ardından yaptığı açıklamasında, can kaybının 26’ya çıktığı belirtildi.

Van’ın Çatak ve Bahçesaray ilçelerinde dün yaşanan çık felaketinin ardında iki kişi için arama çalışmaları başlatılmıştı. Bugün ise saat 12.15’te aynı bölgede ikinci bir çığ felaketi yaşandı.

Bölgede kurtarma çalışması yürüten AFAD, UMKE, JAK, Van Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra köy korucuları ve vatandaşlarında aralarında olduğu kalabalık bir ekip çığ altında kaldı.

Kar altında kalanlardan bir kısmı kendi imkânları ile kurtulurken, bölgede bulunan ve çığdan etkilenmeyen ekipler bu kez ikinci facianın kurbanları için kurtarma çalışmalarına girişti.

AFAD’da 16.10’da yapılan son açıklamada ise Van’ın Bahçesaray ve Çatak ilçeleri arasında yaşanan ikinci çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 26’ya, yaralı sayısının ise 53’e yükseldiği belirtildi.

VAN AFAD İl Müdürü Osman Uçar da çığ altından kurtarılanlar arasında bulunuyor. Yaralıların hastanede tedavisi sürerken, can kaybının artmasından endişe ediliyor.

Elif Tuğçe Beydağ

İzmir'de yaşıyorum. AslanGazete.com'da editörlük yapmaktayım. 11. sınıf, Bilişim ve Teknoloji öğrencisiyim.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı