Gündem

Arabistan’ın Medeniyet ile Sınavı: Kırbaç Cezası Kaldırılıyor

Suudi Arabistan’da kırbaç cezası kaldırılıyor. Sonra yıllarda yaptıkları ‘reformlar’ ile gündeme gelen ülkede kırbaç cezasının yerini para ve hapis cezasının alacağı belirtildi.

s-a57e9aced1bf553a59bcf410eb3bea97980e86
Reuters haber ajansının Yüksek Mahkeme’nin yasal belgelerine dayandırdığı haberine göre karar bu ay alındı.

Belgede, “Karar, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın doğrudan nezaretinde, Kral Selman’ın talimatıyla insan hakları reformların kapsamında alınmıştır” dendi.

s-026d29df7d13a0df70e807d523197adcd445af
Suudi Arabistan, muhaliflere verdiği hapis cezası, ifade özgürlüğü kısıtlamaları ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle insan hakları grupları tarafından eleştiriliyordu.

Raif Badawi’nin cezası tepki çekmişti…

2015 yılında blog yazarı Raif Badawi’nin ‘siber suç işlediği’ ve ‘İslam’a hakaret ettiği’ suçlamasıyla kırbaç cezasına çarptırılması büyük tepki çekmişti.Badawi’ye her hafta 1000 defa kırbaçlanma cezası verilmişti ama dünya genelinde gösterilen tepkiler nedeniyle Badawi ölmek üzereyken cezaya son verildi.BBC’nin Arap bölgesi uzmanı editörü Sebastian Usher, 2015’teki cezasının Suudi Arabistan’ın imajını ‘olumsuz etkilediğini, şimdi ise bu cezayı tamamen kaldırma planları yapıldığını’ söyledi.Usher, Veliaht Prens Selman idaresinde aralarında çok sayıda kadın hakları savunucusunun da bulunduğu muhaliflerin tutuklanmasının ise ‘bu imajı düzeltme çabalarını boşa çıkardığını’ ifade etti.

Arabistan bir süredir peş peşe kaldırdığı yasaklar ve cezalar ile gündemdeydi

Suudi Arabistan’da Bir Yasak Daha Kalktı: Evli Olmayan Yabancı Çiftler Otel Odasında Birlikte Kalabilecek – Suudi Arabistan Dolu Dizgin Gidiyor! Şimdi de Çarşaf Zorunlu Olmaktan Çıkıyor – Zahmet Oldu! Suudi Arabistan’daki Kadınlar da Artık Araç Kullanabilecek

Gökay Altan

İstanbul'da yaşıyorum. AslanGazete.com'da editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı